Grupa użytkowników FTdx 3000

  

Ogólnie o RSP1A.

SDRplay RSP1A jest to odbiornik szerokopasmowy wykorzystujący technikę SDR - wymaga do działania komputera lub innego urządzenia które posiadają USB - np: tel. z Androidem. Urządzenie RSP1A jest najprostszą wersją odbiornika o szerokim zakresie odbioru, jednakże posiada pełną obsługę pasm KF, UKF i pasma 23cm, bez pominięcia jakiejkolwiek częstotliwości. Odbiornik ten mieści się w obudowie z tworzywa sztucznego, posiada tylko jedno wejście SMA i żadnych wskaźników co do działania. RSP1A jest szerokopasmowym odbiornikiem z cyfrowym przetwarzaniem danych na komputerach - SDR (software defined radio), nazywanym przez producenta: "Radio Spectrum Processor". Urządzenie posiada bardzo duże możliwości, bardzo wysoką czułość w szerokim zakresie częstotliwości (zwłaszcza od pasma 4m do pasma 23cm w SSB jest to czułość rzędu 0.06µV dla modulacji SSB - wiele odbiorników szerokopasmowych w tym zakresie posiada już zaniżoną czułość), niewielki pobór prądu, niewielkie rozmiary i łączenie przez port USB. Odbiorniki SDR wymagają z natury silnych jednostek obliczeniowych do działania.

Jak uruchomić wiele odbiorników wirtualnych naraz?

Dotyczy programu SDRUno, panel MAIN: Wybierając częstotliwość odbiornika 0 i nie włączając jeszcze [PLAY!] klikamy ramkę [ADD VRX] - pojawi się 1 i linijka [SP1 SP2 i RX] obok czerwony kwadrat - wyciszenie kanału. RX ustawia się częstotliwość SP1 i SP2 to widma sygnału/filtra. Po wybraniu odbiorników można nacisnąć [PLAY!] aby rozpocząć nasłuch wielu stacji naraz. Podczas odbioru, nie da się dodać kolejnego odbiornika. Takich odbiorników wirtualnych można dodać do SP16.

Reset programu SDRUno:
Jeśli program wymaga resetu: Przejdź do katalogu w którym został zainstalowany SDRUno - najłatwiej kliknij prawym przyciskiem myszy w ikonkę programu SDRUno i wybierz "Otwórz lokalizację pliku" i znajdź RemoveIni.bat - uruchomienie tego skryptu przywróci ustawienia programu do początkowych.
RSP1A jest odbiornikiem kolejnej generacji z oferty firmy SDRPlay (najprostszy był RSP1) i posiada on załączane przez użytkownika filtry FM oraz DAB, które z pewnością się przydadzą dla użytkowników mających w sąsiedztwie (kilka, kilkanaście km) nadajniki tego typu. Kolejnym atutem jest używane oprogramowanie - jest ich kilka i każde na swój sposób, różni się obsługą oraz możliwością instalacji pluginów, poszerzające opcje odbiorcze programów. Same programy mocno rozbudowane w porównaniu do stacjonarnych lub ręcznych odbiorników szerokopasmowych, a odpowiednie pluginy, mogą np: zamienić odbiornik szerokopasmowy w skaner (obecna wersja oprogramowania producenta SDRPLAY - SDRUno już posiada skanowanie), dekodować łączności cyfrowe, itp.; możliwości jest wiele. A cała obsługa urządzenia sprowadza się do klikania w systemie Windows.
Urządzenia SDR Play nie posiadają żadnych anten w zestawie.
Jaką antenę można do nich podłączyć?
Będzie pasowała każda antena, nawet od urządzeń nadawczo-odbiorczych np: Diamond SRH779 (do nasłuchów w terenie np: góry), po stacjonarne anteny typu diskon o szerokim spektrum działania, a także popularne pionowe anteny Diamond X50. Najlepiej dobrać antenę pod konkretne pasmo/częstotliwość – da to największy zysk wraz ze zwiększeniem siły sygnałów odbieranych stacji.

Specyfikacja odbiornika SDR RSP1A

ñ Pełny zakres częstotliwości: 1kHz - 2GHz

ñ Szeroki zakres analizatora widma do 10MHz w czasie rzeczywistym

ñ Wysoka czułość toru odbiorczego - 0.14µV w paśmie 1.2GHz i modulacji FM (krótkofalarskie odbiorniki mają 0.18µV i więcej dla FM)

ñ W modulacji AM w paśmie 23cm (1.2GHz) czułość wynosi 0.29µV (Transceivery mają od 1.0µV w górę)

ñ W modulacji SSB dla pasma 23cm, czułość wynosi 0.06µV (0.11µV i więcej w transceiverach)

ñ Wiele obsługujących i znanych programów PC i także na różne platformy

ñ 1 złącze antenowe SMA 50Ω

ñ 1 złącze USB B 2.0 (także jako zasilanie)

ñ 16 odbiorników (w czasie rzeczywistym) w zakresie widma 10MHz w programie producenta SDRuno

ñ 24 odbiorniki (w czasie rzeczywistym) w zakresie widma 10MHz w programie SDR Console V3

ñ Przetwornik analogowo-cyfrowy: 14bit ADC (w "donglach tv" jest 8 bitowy)

ñ Wbudowane 11 filtrów - preselektorów, na wejściu antenowym - automatyczne przełączane, znacząco poprawia nasłuch stacji

ñ Dzięki wbudowanym preselektorom odbiorczym, dynamika sięga powyżej 140dB

ñ Włączany przez użytkownika BIAS T - jest to zasilanie po gnieździe antenowym SMA (4,7V/100mA) do własnych projektów np: niskoszumny przedwzmacniacz antenowy (LNA) montowany przy samej antenie

ñ Lekki o dużych możliwościach - idealny do pracy przenośnej

ñ Wysoka stabilność 0,5ppm TCXO

ñ Maksymalna siła sygnału doprowadzona do wejścia antenowego: 0dB (ciągła) 10dB chwilowa - w programie SDRUno jest dodatkowa informacja kiedy odbierany sygnał jest zbyt silny

ñ Niski pobór prądu do 180mA

ñ Wewnątrz obudowy napylono warstwę metalizowaną, która osłania dodatkowo obwody przed wpływem zewnętrznych zakłóceń

Filtry zastosowane w RSP1A SDR Play:

ñ Filtr dolnoprzepustowy: 2MHz

ñ Filtr Pasmowoprzepustowy: 2-12MHz

ñ Filtr Pasmowoprzepustowy: 12-30MHz

ñ Filtr Pasmowoprzepustowy:30-60MHz

ñ Filtr Pasmowoprzepustowy:60-120MHz

ñ Filtr Pasmowoprzepustowy:120-250MHz

ñ Filtr Pasmowoprzepustowy:250-300MHz

ñ Filtr Pasmowoprzepustowy:300-380MHz

ñ Filtr Pasmowoprzepustowy:380-420MHz

ñ Filtr Pasmowoprzepustowy:420-1000MHz

ñ Filtr górnoprzepustowy: 1GHz

ñ Filtr FM: 85-100MHz powyżej 50dB tłumienia

ñ Filtr DAB: 165-230MHz powyżej 30dB tłumienia

ñ Filtr MW (fal średnich) 660-1550kHz powyżej 30dB tłumienia

Program instalacyjny SDRuno posiada w sobie również sterowniki do urządzenia SDRPlay RSP1A, jednakże uwaga dla korzystających z Windowsa 7: Sterowniki podpisane cyfrowo nowszym certyfikatem Microsoftu - SHA-2, przy instalacji czystego win7 (obsługuje wówczas tylko SHA-1) sterowniki RSP1A uruchamiają informację systemową, że nie maja certyfikatu bezpieczeństwa. Dopiero aktualizacja systemu rozwiązuje problem! - nie dotyczy to systemów win8.1 oraz win10 które od początku obsługują certyfikaty SHA-2. Z instalacją sterowników w Windows XP, również były ostrzeżenia, jednak klikanie w "mimo to kontynuuj" pozwoliło bez problemu zainstalować sterowniki, ważne aby komputer miał co najmniej procesor C2D(core2duo) 2GHz do płynnej obsługi programu. Programy obsługujące nie kończą się na komputerach klasy PC z systemem Windows - można uruchomić na tabletach/telefonach z systemem Android czy Raspberry pi lub linuksem.

Panadapter

Dodatkową cechą programu SDRuno jest możliwość podłączenia do transceivera za pomocą interfejsu CAT i obsługę równoległą częstotliwości radiostacji i odbiornika SDR. Obecnie połączenie takiego tandemu nazywane jest panadapter. Odbiornik SDR podłączony do obwodów odbiorczych radiostacji, umożliwi wyeliminowanie przełącznika nadawanie-odbiór wspólnej anteny. Wielu krótkofalowców podłączyło w ten sposób swoje urządzenia nadawczo-odbiorcze, zyskując zobrazowanie aktywności w paśmie np: podczas zawodów. Można w ten sposób szybko wyłapać kolejne stacje radiowe, aktywność pasma, itp. do przeprowadzenia łączności.

Czy RSP1A SDRPlay może być skanerem?

Zaletą programów obsługujących SDR jest rozbudowa o dodatkowe pluginy i w tym przypadku - z odpowiednim pluginem, może być skanerem. Pojawił się także nowy soft producenta i umożliwia on (SDRUno v1.3), wiele funkcji związanych ze skanowaniem, włącznie z automatycznym zapisem odbieranego sygnału (!). Zapis sygnałów w opcji skanowania, aby później je przeanalizować (np: w innej modulacji), to nowość w świecie SDRów.

Czy RSP1A może odbierać sygnały stacji cyfrowych?

Obecnie "czyste" programy napisane pod nasłuch stacji analogowych i tutaj wszystko zależy od pluginów (dodatki) - dla programu SDR Sharp był nawet plugin obsługujący system TETRA.
Odbiornik odbierze - ważne jest jaki program jest w stanie to zdekodować - dodatek DSD+ z pewnością zdekoduje informacje cyfrowe DMR.

Co zyskuję mając SDRPlay RSP1A?

ñ Bogatą listę programów obsługujących, gdzie każdy program w indywidualny i na swój sposób oferuje obsługę SDRa.

ñ Zakres fal długich, krótkich i ultrakrótkich (ciągłość częstotliwości).

ñ Wiele wstępnych filtrów pasmowych (poprawiają parametry odbiorcze).

ñ bardzo szeroki zakres odbiornika bez żadnych "dziur".

ñ Bogatsze oprogramowanie, niektóre niedostępne w innych urządzeniach pokroju SDR.

ñ Odbiornik o świetnych parametrach odbiorczych.

ñ Niewielki przenośny odbiornik współpracujący choćby z Androidem na smartfonie! (telefon który jest zawsze pod ręką plus niewielki  RSP1A daje poręczny zestaw nasłuchowy).

ñ Dostęp do programu SDRuno (nie włączy się z innym SDR - chyba że producent zmieni) który ma lepsze parametry audio w odsłuchu

ñ "Ewoluujące" oprogramowanie, rozwijane przez wiele niezależnych producentów jak i hobbystów

Dlaczego jest tyle wersji SDR Play?

Rozwiązania konstrukcyjne w pewnym celu: np: RSP2 PRO jest w metalowej obudowie aby użytkownicy którzy mają blisko tv plazmowy lub inne źródło mocniejszych zakłóceń (ale antenę na zewnątrz), mogli zmniejszyć wpływ i efekty tych zakłóceń w odbieranym sygnale / lub całym widmie częstotliwości. Również testowanie nadajników krótkofalarskich albo własnych konstrukcji, także znacząco wpłynie na tłumienie sygnałów spoza gniazda anteny.
Dołączone złącze 3 stykowe w RSP2 do pasm fal długich i krótkich jest przeznaczone dla poprawy odbioru tego zakresu, zwłaszcza że nadajniki radiowe stacji komercyjnych 88-108 mogą się pojawić w pasmach KF przy słabej filtracji wejścia antenowego. Tutaj specjalnie zastosowano balun który już wstępnie blokuje częstotliwości powyżej kilkudziesięciu megaherców, to jeszcze dołożony został przedwzmacniacz antenowy do pasma fal krótkich i długich (właśnie na tym złączu).
RSPDuo to podwójny odbiornik, to znaczy słuchać można przykładowo 2 stacji oddalonych od siebie o setki MHz, ale można odbierać wiele stacji w zakresie 2x2MHz na każdym z 2 odbiorników. Otóż wyjaśniając: można słuchać do kilkunastu-dziesięciu stacji radiowych naraz, na jednym odbiorniku i to samo na drugim odbiorniku - warunek że zmieszczą się w widmie 2MHz - przykład od 10MHz do 12MHz - jeden odbiornik i od 438MHz do 440MHz - drugi odbiornik. Obudowa RSP1A wewnątrz jest pokryta chropowatą powłoką metalizowaną, która zabezpiecza elektronikę przed wpływem zakłóceń zewnętrznych.

Na jakich systemach operacyjnych można uruchomić RSP1A?

Producent SDR Play oferuje własne sterowniki oraz dedykowane programy obsługujące, do sporej grupy systemów operacyjnych takich jak: Linux, Windows, ARM64, Rasperry Pi, Android.

/info Internet/

 

 
 

A B C PANADAPTER PROGRAMY SP2PBY

©SP2DDX